Dub v zámeckém parku Šilheřovice

foto: Lenka Grossmannová
 

Příběh stromu

Mohutný dub zdobí golfové hřiště v šilheřovickém zámeckém parku, který nechali v 1. polovině 19. století vybudovat majitelé panství z rodu Eichendorffů. V té době zde již nějaké stromy rostly. A pravděpodobně i zmiňovaný dub. Kdo přesně dub vysadil, se již nedozvíme, avšak studentky zdejší střední školy vymyslely vlastní příběh. Podle něj chlapec jménem Max zasadil plod dubu pro svou milou Leontýnku k jejím šestnáctým narozeninám a řekl: „Tento strom bude živen naší láskou a my se budeme milovat tak dlouho, dokud strom bude žít.“ A od té doby strom střeží lásku zamilovaných.

V Šilheřovicích roste mnoho stromů, které by potřebovaly odborně ošetřit, a proto škola peníze získané hlasováním použije k péči o stromy, případně k výsadbám nových stromů.

Poloha finalisty na mapě

 
Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby i inspiraci ze zahraničí. Podporuje zapojování veřejnosti do výsadeb stromů, vytváření kvalitních veřejných prostranství, zklidňování dopravy i šetrné turistiky a cyklistiky. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz

Další stromové aktivity Nadace Partnerství