Tisíce lidí pomohly Tatobitské lípě k druhému místu v evropské soutěži


Pokud sledujete dění okolo stromů pravidelně, určitě jste stejně netrpělivě jako my čekali na vyhlášení výsledků soutěže Evropský strom roku 2016. Naši republiku v mezinárodním internetovém hlasování zastupovala Tatobitská tisíciletá lípa (Strom roku České republiky 2015) a umístila se v silné konkurenci na druhé příčce. Svůj hlas jí dalo více než 43 tisíc lidí a stala se tak zatím nejúspěšnějším českým stromem za dobu šestiletého trvání evropské soutěže.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo dnes večer v bruselském Cercle Gaulois. Pomyslné zlato a dřevěná socha od Martina Patřičného letos putuje k dubu z maďarské obce Bátaszék. Podpořilo jej téměř 73 tisíc hlasujících. Celkově se do Evropského stromu roku 2016 zapojilo 230 tisíc lidí. 

Akce se dnes zúčastnilo přibližně 200 návštěvníků, mezi nimi také europoslanec Pavel Poc, generální ředitel pro životní prostředí Evropské komise Daniel Calleja Crespo, partneři soutěže Sabine von Wirén-Lehr ze společnosti Tetra Pak a Thierry de l´ Escaille z ELO.
 
Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby i inspiraci ze zahraničí. Podporuje zapojování veřejnosti do výsadeb stromů, vytváření kvalitních veřejných prostranství, zklidňování dopravy i šetrné turistiky a cyklistiky. Sídlí v Brně ve svém vzdělávacím centru Otevřená zahrada.

www.nadacepartnerstvi.cz